Zegarek z krokomierzem

Zegarek z krokomierzem

 

Zegarek z krokomierzem jest użytecznym narzędziem treningowym. Jego głównymi funkcjami jest zliczanie dystansu przebytego w czasie dnia/treningu oraz szacunkowym wyliczeniem z tego dystansu ilości spalonych kalorii.

 

Zasada działania zegarka z krokomierzem

Zasada działania zegarka z krokomierzem oparta jest na obecności wbudowanego w zegarek mikroukładu elektromechanicznego popularnie nazywanego żyroskopem i akcelerometrem. Ten sam mikroukład znajduje się w większości smartfonów i odpowiada za wykrywanie ruchu w pionie i poziomie.

 

Mikroukład wychwytuje charakterystyczny ruch ręki powstały podczas biegania1 lub chodzenia. Zwykłe machanie ręką nie powoduje naliczania kroków. Ważnym jest, aby zastosowany w zegarku układ był wysokiej jakości. Na rynku można kupić opaski fitness w cenie 20 zł. Ich zasada działania jest podobna, ale ich funkcjonalność jest wysoce dyskusyjna. Pomiary wykonane przez taką tanią opaskę dalece odbiegają od rzeczywistości. Przykład: po założeniu na noc na rękę opaska pokazała, jakobym zrobił ponad 600 kroków przez sen. Zegarki marki XONIX lub OCEANIC mają właśnie wbudowany mikroukład wysokiej jakości i nie przekłamują wyników.

 

zegarek z krokomierzem xonix

 

Nieoczywiste pytania

W jaki sposób krokomierz przelicza kroki na odległości bezwzględne?

Odpowiedź: Przez wprowadzenie długości kroku, które później zlicza prosta elektronika zawarta w zegarku.

Powstaje oczywiste pytanie: Jak zmierzyć dokładną długość kroku?

Odpowiedź: Matematycznie.

Mierzymy dokładną odległość, np. 10 metrów. Musimy ją dokładnie wymierzyć na początku. Przechodzimy te przykładowe 10 metrów zwykłym marszem i liczymy w tym czasie ilość kroków, które zrobiliśmy. Powiedzmy, że jest to 13 kroków. Dzielimy 10 (odległość) przez 13 (policzone kroki) i wychodzi nam, że nasz krok ma w przybliżeniu 0,77 metra. W zegarkach na ogół wpisuje się wartości wyrażone w centymetrach, więc wpisujemy 77 w ustawieniach.

Oczywiście możemy też przyjąć dłuższe lub krótsze dystanse do kalibracji. Wzór do wyliczenia się nie zmienia.

 

Drugą wartością do wpisania jest na ogół waga. Krokomierze mogą wyświetlać wartości w jednostkach metrycznych bądź imperialnych („angielskich”). Także warto pamiętać o tym podczas konfiguracji zegarka i przełączyć na preferowany przez nas system.

 

Krokomierze to nie tylko zegarki, mogą mieć postać gadżetów przypinanych do paska lub zawieszanych na smyczy. W takich urządzeniach mikroukład jest odpowiednio skalibrowany do rodzaju urządzenia i z kolei wykrywa ruch ciała a nie ręki.

krokomierz Dunlop

1Nie dotyczy sprintu. Wskazania krokomierza podczas sprintu mogą być zaburzone.

Zadzwoń lub zamów SMS-em - zapłacisz przy odbiorze

(pon.-pt. 8.00-16.00) 570 900 999

Pisząc SMS podaj kod produktu, imię i nazwisko oraz adres

do góry
Przejdź do porównywarki
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl